| Product Name | Flex Tester Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-4034 |
| Diameter Of Mandrel | 30mm |
| Bending Speed | 125-150cpm |
| Bending Angle | 90±2 |
| Product Name | Heavy Duty Tensile Strength Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-2003 |
| Capacity Choice | 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500kg Optional |
| Resolution | 1/250000 |
| Effective Testing Space | 400mm Max |
| Product Name | Constant Temperatrue And Humidity Chamber |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Custom Service | OEM,ODM |
| Temperature Range | -20~150ºC |
| Humidity Range | 20%~98% |
| Product Name | Tensile Strength Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-2001 |
| Accuracy Grade | 0.5 |
| Display | Digital |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Product Name | Constant Temperatrue And Humidity Chamber |
|---|---|
| Model NO. | UP-6196 |
| Warranty | 1 Year |
| Additional Service | Support Customer Customization |
| Custom Service | OEM, ODM |
| Product Name | Fabric Bursting Strength Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-8011 |
| Test Range | 2.00MPa~10.00MPa |
| Minimum Scale Value | 0.001MPa~0.003MPa |
| Measuring Range | Full Scale 1% ~ 100% |
| Production Name | Taber Abrasion Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-1010 |
| MOQ | 1 PCS |
| Applications | Leather, Cloth, Paint, Paper, Floor Tiles, Plywood, Glass, Natural Rubber And Etc. |
| Specification | Refer To The Actual Size Specifications |
| Product Name | High Pressure Accelerated Aging Chamber |
|---|---|
| Model NO. | UP-6124 |
| Temperature Range | 105ºC~132ºC |
| Pressure Range | Table Pressure 0.2~2.0kg/Cm2 |
| Range Humidity | 75%~100%Rh |
| Product Name | Constant Temperature And Humidity Chamber |
|---|---|
| Temperature Range | -70ºC~150ºC |
| Temperature Fluctuation | ±0.5ºC |
| Internal Chamber Material | SUS#304 Stainless Steel, Mirror Finished |
| External Chamber Material | Stainless Steel |
| Name | Sample Cutter |
|---|---|
| Model NO. | UP-5012 |
| Impact Stroke | 110mm |
| Air Supply Pressure | 0.8MPa |
| Applications | Rubber, Insulation And Sheath Materials |