| Product Name | Tensile Strength Tester Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-2003 |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Power Source | AC110-220V |
| Load Resolution | 1/500, 000 |
| Product Name | Heavy Duty Tensile Strength Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-2003 |
| Capacity Choice | 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500kg Optional |
| Resolution | 1/250000 |
| Effective Testing Space | 400mm Max |
| Type | Universal Testing Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-2003 |
| HS Code | 9024800000 |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Loading Method | Static Load |
| Product Name | Digital Tensile Strength Tester |
|---|---|
| Model NO. | UP-2000 |
| Test Range | 320mm Max |
| Test Speed | 50~500mm/Min(Control By Keyboard Inputting |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Type | Universal Testing Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-2001 |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Accuracy Grade | 0.5 |
| Power Source | AC110-220V |
| Product Name | Single Column Universal Testing Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-2001 |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Test Speed Range | 50~300mm/Min |
| Effective Test Height | 800mm |
| Type | Universal Testing Machine |
|---|---|
| Model NO. | UP-2003 |
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Accuracy Grade | 0.5 |
| Power Source | AC110-220V |
| Product Name | Universal Testing Machine |
|---|---|
| Maxcapacity | 20-100000kN |
| Accuracy Grade | 0.5 |
| Load Way | Electronic Load |
| Loading Method | Static Load |
| Model NO. | UP-8022 |
|---|---|
| HS Code | 9024800000 |
| Service Support | OEM ODM |
| Language | Chinese And English |
| Applications | Adhesive,Tape,Plastic, Ceramic, Acrylic |
| Model NO. | UP-4001 |
|---|---|
| Steel Ball Diameter | Φ6.35mm |
| Diameter After Sample Fixation | Φ25mm |
| Force Range | 0~1000n |
| Force Accuracy | ±1% |