The UP-2003 Microcomputer single column compression testing machine is a sophisticated mechanical testing equipment that integrates mechanical transmission, electronic measurement, and intelligent control. Designed primarily for testing the compressive mechanical properties of materials, this device features a single column floor standing structure with a microcomputer control system, offering compact design, easy operation, and precise testing capabilities.
Note: This equipment belongs to the "single column electronic universal testing machine" series and can perform various tests including tension, compression, bending, peeling, and tearing by changing fixtures.
Ideal for compression testing of small materials with maximum loads typically within 0-5kN range. Perfect for compressive strength testing of packaging materials, foam plastics, rubber products, electronic components, and various other products.
ASTM D695, ASTM D3574, ISO 604, ISO 7743, GB/T 1041, TAPPI T804, GB/T 7757, GB/T 8813 and related standards.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Load Cell (Capacity) | 5 kg, 10 kg, 20 kg, 50 kg, 100 kg, 200 kg, 500 kg (select one) |
| Force Resolution | 1/300,000 |
| Force Accuracy | ≤0.5% |
| Displacement Resolution | 1/1000 mm |
| Displacement Accuracy | ≤0.1% |
| Metal Extensometer Resolution | 1/1000 (subject to separate agreement) |
| Metal Extensometer Accuracy | ≤0.5% |
| Large Strain Extensometer Accuracy | ±0.01 mm (subject to separate agreement) |
| Speed Range | 50 ~ 500 mm/min (custom speeds available upon request) |
| Travel Range (Stroke) | 1000 mm (excluding fixtures; custom range available upon request) |
| Test Width | 400 mm (custom width available upon request) |
| System Language | Switchable between Chinese and English |
| Power Supply | 220V, 50Hz |
| Power Rating | Approx. 1000W |
| Machine Dimensions (L × W × H) | Approx. 500 × 500 × 1300 mm |
| Machine Weight | Approx. 100 kg |
We provide comprehensive Consultative Selling services throughout the entire business process: