| Max. load | 100kg |
| Units | kgf, N, G, lb |
| Resolutionan> | 1/50000 |
| Diameter of steel ball | Φ6.25mm |
| Diameter of test area | Φ25mm |
| Relative speed of ball to clamp | 12mm/min |
| Max. distension | 45mm |
| Readability of distension | 0.01mm |
| Distension error | ≤0.05mm |
| Distention rate | 0.2mm/s |