| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | UP-2000 |
| Sensor Capacity | 2, 5, 10, 20, 50, 100kgf (any one option) |
| Measurement and Control Software | Windows Professional Software |
| Measurement Accuracy | ±0.5% |
| Force Resolution | 1/500,000 |
| Effective Range of Measurement | 0.5~100% F.S |
| Deformation Display Accuracy | ±0.5% |
| Test Speed | 0.1~1000mm/min (freely settable) |
| Max Test Stroke | Max 650mm (Extended 1000mm, customized), excluding gripper |
| Effective Test Space | Diameter 120mm |
| Unit Switch | Multiple measurement units including international units |
| Stop Method | Upper and lower limit safety setting, emergency stop button, program strength and elongation setting, test piece failure detection |
| Special Function | Holding, holding and fatigue testing capabilities |
| Standard Configuration | 180° peel fixture (1 set), 3 peel steel plates (50×150mm), PT-6020 manual rolling wheel (1 piece), software and RS232 data line (1 set), equipment power supply (1 set), CD-ROM operating instructions (1 copy), product warranty card (1 copy) |
| Separately Purchase Configuration | 90° peel fixture, loop tack fixture, business computer, color printer, various test fixtures |
| Machine Size | Approximately 57×47×120cm (W×D×H) |
| Machine Weight | Approximately 70kg |
| Motor | AC Servo Motor |
| Control Method | Double Display Double Control (Touch Screen) |
| Electric Power | 1PH, AC220V, 50Hz, 10A or specified |