The UP-5037 Compact Textile Combustion Tester is designed for determining the flame retardant properties of various textile materials including woven fabrics, knitted fabrics, coated products, laminated products, and curtains. This vertical burning test chamber features accurate testing capabilities, rational structure design, and simple operation.
Widely used by textile manufacturers, universities, research institutes, and inspection departments. Compliant with standards: GB5455-2014, ISO6940, ISO6941, ASTM D6431 and others.
| Item | Description |
|---|---|
| Combustion Gas Source | Industrial propane or butane (provided by user) |
| Sample Holder | L422 × W89 × H2 mm |
| Test Specimens | (L300 × W80) mm, 5 pieces in warp direction and 5 pieces in weft direction respectively |
| Burner | Inner diameter: φ11 mm, burner tube tilted at 25° from vertical |
| Flame Height | 40 ± 2 mm |
| Gas Pressure (at burner inlet) | 17.2 kPa ± 1.7 kPa |
| Flame Application Timer | 99.99 h/min/s, adjustable |
| Afterflame Timer | 99.99 h/min/s, adjustable |
| Afterglow Timer | 99.99 h/min/s, adjustable |
| Ignition System | High-voltage electronic ignition |
| Overall Dimensions (W×D×H) | L647 × W350 × H857 mm |
| Power Supply | 220V ± 10%, 50Hz; Total power: 300W |